דעה: באמת צריך Google Phone?

נדמה כי בשבוע החולף אף אתר טכנולוגי ברשת לא פסח על הידיעה ש"אוטוטו" "הנה-הנה" Google משיקה טלפון סלולארי, ולא סתם טלפון סלולארי אלא (עוד) אחד כזה שאמור להתמודד ראש בראש מול מפלצת המולטי-טאצ' של Apple, ה-iPhone.

אך מה הבשורה עפ"י Google?, האם אנדרואיד 2.1 תציג מספיק שינויי ממשק על-מנת שרוב המשתמשים יזרקו את ה-iPhoneים שלהם הצידה ויצתיידו ב-Nexus One Google Phone חדש ונוצץ?, לי באופן אישי קשה להאמין.

ולהלן החידושים שאמור להביא לנו הטלפון של Google:
– מערכת הפעלה Android 2.1 שעברה "מתיחת פנים" קלה.
– אי-התחייבות למפעיל סלולארי.
– אפשרות לבצע שיחות VOIP או SIP מכל מקום באמצעות Google Talk.
– מעבד מהיר במיוחד ממשפחת, כנראה Snapdragon 1Ghz.
– דק יותר וקל יותר מה-iPhone.
– מצלמת 5Mp עם אוטופוקוס ופלאש.

למעט שני הסיעיפים הראשונים, ה-Nexus One לא מביא איתו בשורה אמיתית, הרי גם ה Droid של Motorola למרות שהוא מצוייד במעבד A8 במהירות 550Mhz (ותודה לשי על התיקון), מגיע גם עם מסך מגע ענק, ומצלמת 5Mp ואפילו מקלדת נשלפת.

עם כל הכבוד לחומרה ולעיצוב השמרני משהו, לטלפון של Google חסר אלמנט ה"וואוו" שקיים בכל iPhone, לי באופן אישי הספיקו 5 דקות עם ה-iPhone בשביל להתאהב וכל זאת עוד מבלי להזכיר את הצפייה הבלתי פוסקת בסרטוני-רשת שמדגמים את ממשק המשתמש החדשני, הגאוני בפשטותו וכמובן הנוח משהו שיצרו Apple.

ה"באז" סביב ה-Nexus One מזכיר לי את זה שהיה סביב ה-Motorola Droid, עוד מתחרה שהוכתר כ-iPhone Killer התורן, הציג לראווה את נקודות החולשה של ה-iPhone באמצעות קמפיין ה-iDon't Droid Does המפורסם, גם הוא הציע מפרט מתקדם ועיצוב מוקפד (אך משעמם קמעה אם תשאלו אותי) וגם הוא לא הצליח ליצור סביבו את הילת ה"וואוו" שיש לכל משתמש שנוגע ב-iPhone בפעם הראשונה ולפי דעתי הדבר נובע סביב חווית השימוש.

הממשק שהציג ה-Droid הוכתר כחסר חן , ייחוד או חווית משתמש כיפית והסיבה לכך היא שממשק בו הוחלט להשתמש הוא הממשק הבסיסי של Android 2.0 ללא שום תוספות או שינויים מצד Motorola, וכך גם ב-Nexus One מתכננת Google, עפ"י תמונות וסרטונים שדלפו לרשת, לצייד אותו אך-ורק בממשק המשתמש הבסיסי, אז נכון שגירסה 2.1 זכתה ל"מתיחת פנים" קלה בדמות של אפקטי שקיפות ואנימציית לייזרים בהפעלת המכשיר, אך עדיין מדובר בממשק האפרפר שמרגש כמעט כמו צפיה בערוץ הראשון.

היום לאחר שה-iPhone נושא על גבו את בשורת ממשק המשתמש, תמוה בעניי כיצד Google שנותנת אפשרות להתאים אישית את מערכת ההפעלה שלה, כפי שעשתה HTC בהצלחה לא מבוטלת עם ה-Sense UI, ממשק שהוא לא רק יפיפה ונעים-לעין אלא העניק למכשירי ה Android של החברה חווית-שימוש שלא נופלת מזו של ה-iPhone, ואם Google מתכננים ללכת ראש-בראש עם ה-iPhone הם צריכים להציע חווית שימוש דומה.

Nexus One לא מחדש דבר לעומות מכשירים אחרים מבוססי Android וכפי שה Zune לא ניצח במחלמה נגד ה iPod כך גם ה Nexus One לא ינצח במלמחה נגד ה-iPhone, בכל אופן, לא בשלב הזה – אך למרות חבלי הלידה אני מאמין ש-Android היא עתיד הסמארטפונים: מערכת הפעלה פתוחה, ניתנת להתאמה אישית, בעלת קהילת מפתחים גדולה וענפה שתתמוך במערכת עוד לזמן רב. Google אולי תפסיד בקרב, אך אני מאמין שהיא עוד תנצח במערכה.

אודות שושו השועל

Technology reporter at Tgspot and co-hosting The G3 Show. Love fitness, gadgets, gaming and all in between.

פורסמה ב-21/12/2009, ב-חדשות ותויגה ב-, , , , , , . סמן בסימניה את קישור ישיר. 6 תגובות.

 1. מספר טעויות:
  1. להצטייד – לא להצתייד.
  2. סעיפים – לא סיעיפים.
  3. שורה 3 לפני האחרונה, סוף משפט, פעמיים אני.
  4. למכשיר יהיה בודאות מעבד snapdragon.
  5. לDroid אין!! מעבד snapdragon אלא מעבד מדגם A8 כמו של האייפון אך במהירות שעון 550MHZ.

  בהצלחה
  שי.

 2. אדיר ב.ג

  קודם כל אתה בא ואומר לא מחדשים כלום בחומרה. אבל שכחת משהו חשוב השמועות הן שהמכשיר יהיה זול יחסית לחומרה שלו וזה בעצם השוס הכי גדול…. נכון הוא לא יהיה האיפון קילר במובן הפשוט. ז.א זה לא ש5ב לינואר כולם מפסיקים לקנות איפון ועוברים לגוגל. אבל זה עוד לבנה ב"מהפכה". קודם כל משפחת האנרדואידים כן "הורגת" את האייפון זה לא דבר שקורה בין יום. ולהשוות גוגל למיקורוסופט או מוטרולה זה לא רציני. שני דינוזאורים איטיים ושממותגים כ"זקנים" לעומת גוגל שבכלל ליבת העסק שלה הוא פרסום. מדובר על גאוני פרסום שהעלו את הפרסום 10 רמות קדימה מהמקובל ומיתוגה של גוגל צעיר ואף טוב יותר משל אפל. רק תראה את הבאז המטורף והגאוני שסביב הנקסוס אחד. הממשק של אייפון עם כל הכבוד הוא יפה אבל כבר מיושן בנאלי וכל כך סגור שאני מרגיש קלסטרופביה כשאני מחזיק אותו ביד. באנדרואיד כמה שינויים קוסמטיים של מעצבים גרפים ותעשייתים כלומר קצת השראה מHTC קצת מאפל וקצת יצירתיות וגם לחובבי הממשק כבר לא יהיה מה להגיד. להזכירך גוגל הם אשפי ממשק פשוט נוח יעיל וחינני בפשטותו. ולי אישית מה שעושה את זה באנדראויד זה הפוטנציאל העתידי שלו. המותג גוגל והמערכת הפתוחה מביאות קהילות של מפתחים וזה תחילתו של גלגל שלג הורג אייפוני. נכון להיום ברור שלאייפון יש את הסקס אפיל הכי גדול בשוק. מה יהיה בעוד שנתיים מהיום זה תלוי כמה מן הסקס אפיל של האיפון ישמר ולדעתי הוא לא ישמר אם לא יהיה שינוי קונספט רציני ביותר בכל הרמות באייפון. ובסקס אפיל שגוגל יצליחו לייצר למכשיר שלהם דבר שכגרע אם אתה גיק הוא מחרמן אותך אבל את למשתמש הממוצע הוא מוריד. קשה להבין איך זה יכול להיות שגוגל לא רואה את זה. ואני מאמין שהטלפון שימכר ב5 בינואר יהיה שונה בעיצוב שלו ובמראה הממשק בשביל ליצור עוד באז ועוד "תדהמה" בשעת השין. כי באמת אחרי כל השבחים שהרעפתי פה על גוגל אני שואל מה, יכול להיות שהם לא מבינים דבר כל כך טרויאלי שעיצוב סקסי של חומרה ותוכנה (בשילוב עם מותג חזק וסקסי שזה יש) זה בסופו של דבר מה שינצח?

  • מסכים אחד צעד מבורך גם ישנם שמועות לא מבוססות שאת המכשיר הם יסבסדו באמצעות פרסומות (בעקבות רכשית AdMob) אך עדיין אני לא רואה כיצד מחיר נמוך ייתנו לו יתרון אמיתי מול ה iPhone.

   יכול להיות ש Google מתאמצת יותר לקנות את לב הלקוחות באמצעות מחיר נמוך וחווית שימוש חיוורת, יכול להיות ואם יש חברה שיכולה לעשות את זה אין ספק שזאת Google.

   ולמרות הכל אני לא מאמין שה Nexus One ינגס באופן משמעותי בנתח השוק של ה- iPhone, מכשירים מובססי אנדרואיד ימשיכו להיות נפוצים יותר ולהציע חווית שימוש שעולה על זו של Symbian ו- WM6.5 אך אני לא רואה כיצד, כרגע, Google "מנצחים" את ה-iPhone וזוהי כפי שרשמתי רק דעתי (: -ואני מסכים איתך שזה לא דבר שיקרה בין לילה.

   כמו-כן ממש שיעשת אותי עם התגובה ואין ספק שאתה אומר דברים חכמים ונכונים, ה-iPhone בגירסאתו הנוכחית מיושן וסגור במיוחד אך התאימות לאחור, עיצוב ממשק המשתמש והמכשיר והמותג החדש ש-Apple הצליחו ליצור בהחלט יעמיד קשיים לא מבוטלים בהצלחה של ה-Nexus One שאנשים, לא מפסיקים להכתיר כ-iPhone Killer התורן.
   לסיום אסכם שלדעתי אין בשורה חדשה לעומת מכשירים אחרים שיהיו מבוססים על Android 2.1 והוא יותר אמור לשמש כמכשיר דגל, רפרנט, לפלטפורמה.

   אם Google אכן בהשקה יחפשו משהו שונה לגמריי מבחינת עיצוב וממשק אני ימחא להם כפיים 🙂

 3. מבכים בערך עם הפוסט הנ"ל אבל לא כל כך עם התגובה מס 3 !
  קודם כל לדעתי שחכתם מתחרה בשם מאימו לדעתי כרגע במיוחד עם הממשק החדש יש לה הרבה יותר פוטנציאל וחוץ מזה שאת האמת שהאנדואיד "הפתוח" לא כל כך פתוח אלא שהוא פתוח חלקית טיש חלקים שלא פתוחים ועוד משהו שמעמתם על זה שאולי גוגל עוקבים אחרי משתמשים?
  ובמיוחד הכרום OS שלדעתי כבר כישלון מצטער אבל לגוגל אני ממליץ להישאר באינטרנט!
  את האמת לגוגל אין הרבה תוכנות מצליחות כל כך כרום לא תופס נתח משמעותי לעומת אקספלורר או פיירפוקס.
  רק אולי פיקאסה וגוגל ארץ אבל זהו כל השאר באינטרנט גוגל המנוןע חיפוש ג'מייל יוטיוב וכו' אלו כולם באינטרנט !!
  אני לא מבין מה כל כך מיוחד במכשיר הזה שהוא פשוט משתמש במותג גוגל ????
  זה בסה"כ מכשיר HTC כמו ההירו המג'יק רק ההבדל הוא שגוגל הזמינה מהם שירצו להם אותו!

 4. זה נכון שגוגל לא אופנתיים כמו אפל. אבל הטעות היחידה שלך היא בהשוואה של גוגל למוטורולה.
  אם תשים לב תראה ששוק הסלולר עובר שינוי מהותי ובמקום "סלולר" יש מחשבי כיס או בשמם האמיתי סמארט פון, לכן יצרניות סלולר כמו מוטורולה ואפילו נוקיה הגדולה כבר לא נמצאים בתוך המשחק האמיתי אלא רק בצידיו.
  גוגל לעומת זאת כחברת אינטרנט ומיחשוב כן תוכל לפלס את צעדיה אל תוככי השוק המתחדש של הסלולר. אז אולי לא יהיה להם את ההייפ הגדול של אפל אבל ברור שהמכשיר שלהם יתקרב אל האייפון ואפילו ידגדג את כמות המכירות שלו. עד שימצא לעצמו את הנישה המתאימה לו: חובבי גאדג'טים והייטק אמיתיים.

  האייפון ישאר לערסים וילדים מתלהבים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: